Ukliďme svět, ukliďme Česko

Již v dubnu jsme v  NZDM DoPatra v rámci tématu měsíce zapojili do celorepublikové akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Zopakovali jsme si, jak správně třídit odpad. Také jsme si povídali o tom, jak dlouho se odpadky pohozené v přírodě rozkládají. Sestavili jsme desatero, jak každý může přispět k ochraně životního prostředí.

  1. Zbytečně nevyhazujte věci, které jsou sice staré, ale fungují. Dají se darovat.
  2. Zbytečně nevyhazujte staré oblečení, které se dá ještě nosit. Pokud si chcete obnovit šatník, oblečení nevyhazujte, ale odneste na charitu.
  3. Nekupujte vodu! V domácnostech po celé ČR teče pitná voda!!! Stáčení vod pro prodej, materiál na výrobu PET lahví i doprava z místa na místo jsou naprosto neekologické. Logické opodstatnění to má pouze v oblastech bez pitné vody, což ČR rozhodně není.
  4. Dát přednost nákupu potravin ve vratných obalech. U potravin (jogurtů, mléka atp.) upřednostňujte sklo a papír, místo plastu.
  5. Třiďte odpad! Na černých skládkách leží mnoho surovin, které lze zpracovat znova, např. sklo a železo … Tyto suroviny se musí znova složitě dobývat ze země. Nejen že tak plýtváme surovinovými zdroji, ale těžbou se tak ničí životní prostředí.
  6. Odnášejte odpadky z krajiny. Odpad do lesa, luk ani vody nepatří. Navíc v odhozených odpadcích často hynou zvířata, ptáci a hmyz. Může se stát, že odpadku vlezou a už nemohou ven (hmyz – lahve, drobní hlodavci, plazi – větší nádoby, předměty), chtějí vylízat zbytky, ale již odpadek nesundají z čumáku a uhynou hlady anebo odpadek pozřou i s voňavými zbytky a uhynou na kolaps trávicího traktu (zvěř, ptáci).
  7. Dojídejte a nenechávejte zbytky – šetřete ne na jídle, ale jídlem!
  8. Neplýtvejte papírem – popsaný papír se dá použít i z druhé strany. Taktéž zbytečně netiskněte na tiskárně – psát rukou jsme se učili na ZŠ. Výroba a následná likvidace toneru rovněž zatěžuje přírodu.
  9. Zbytečně nenapouštějte celou vanu kvůli koupání – jenom tím plýtváme vodou. Osprchování vás umyje stejně hodnotně a častokrát i víc osvěží.
  10. Šetřete energií v domácnosti např.v místnostech, z nichž odcházíte, po sobě zhasínejte! Nenechávejte nikde zbytečně rozsvíceno (např. na chodbě nebo před domem), puštěný televizor či počítač.

Ale abychom o úklidu jen nemluvili, domluvili jsme se, že zorganizujeme úklid v okolí Nového Bydžova. Od technických služeb města Nový Bydžov jsme získali jednorázové rukavice a pytle. Bohužel jsme se až 27. 5. dali do práce. Dříve to nešlo, pro nepřízeň počasí. Nejdříve jsme se sešli všichni v klubu, odkud jsme se vydali za koupaliště. Odpad, který jsme sesbírali, jsme zanechali na hromadě na domluvený odvoz. Poté jsme se vrátili do klubu, kde nás čekala zasloužená odměna v podobě sladké buchty a multifunkční pokrývky hlavy. Odpoledne jsme si užili, protože bylo krásné, téměř letní počasí a my jsme udělali něco pro své okolí.