Bezpečný sex

Existuje spousta forem antikoncepce, že až někdy může být těžké se v nich vyznat. Antikoncepce byla vyvinuta za velmi užitečným účelem – zabránit neplánovanému těhotenství. Kondom zamezí dokonce i  šíření sexuálně přenosných nemocí. Bohužel jsou fakta někdy předávána zmatečně, a tak není divu, že mladí lidé často riskují a praktikují nechráněný sex.

My jsme si v NZDM DoPatra v rámci tématu měsíce „Láska, Sex a Paragrafy“ o mylných domněnkách a o antikoncepčních metodách popovídali.  Po besedě si každý zájemce mohl díky našemu sponzorovi firmě Libar.s.r.o. – Pepino, které moc děkujeme za kondomy, vyzkoušet správné navléknutí kondomu na připravených banánech. Ještě před nasazováním kondomu jsme si řekli, jak s ním zacházet, a jak se správně požívá. Pro ty, co si to chtějí opět zopakovat nebo se naší besedy nemohli zúčastnit – návod zveřejníme.  

1)      Vždy mějte raději kondomy v plechové krabičce nebo pouzdru, než v peněžence nebo tašce. Tam by se mohly poškodit. Přečtěte si návod k použití a zkontrolujte datum spotřeby. 

2)      Kterýkoliv z partnerů může kondom nasadit, ale nejdříve si umyjte ruce, ať dodržujete správnou hygienu. Protože pokud jste si hráli s masážním olejem (nebo něčím co vám zamastilo ruce. např. krém…) odstraní se tak mastnota, která by jinak zapříčinila poškození kondomu.

3)      Odtrhněte zoubkovanou stranu fólie. Dávejte si pozor na nehty, zuby a ostré předměty jako šperky a piercing na těle – nechcete kondom protrhnout/roztrhnout.

4)      Ujistěte se, že je srolovaná část na vnější straně, jinak kondom nasadíte naruby. Pokud si nejste jisti, jemně do kondomu foukněte a on se jemně odroluje, a tak pro vás bude snazší si uvědomit, která strana je ta správná.

5)      Uchopte kondom za špičku, abyste vytlačili vzduch. Špičku stále přidržujte, nasaďte kondom na penis a srolujte dolů.

Jestliže pocítíte, že se během sexu kondom začne rolovat nahoru, okamžitě jej srolujte dolů. Pokud kondom sklouzne, zastavte se, uchopte otevřený konec a sundejte ho. Poté nasaďte nový kondom. Jakmile muž vyvrcholí, a když je penis ještě ztopořený, přidržujte otevřený konec u kořene a penis vytahujte. Poté kondom sundejte, udělejte uzel, zabalte do kapesníčku a zahoďte do koše (nesplachujte do záchodu – myslete na životní prostředí). 

Kondomy jsou jen na jedno použití.