Beseda v Čásku

Dne 8. 4. 2019 v NZDM proběhla beseda s p. Pelánkem – PČR a p. Kubincem – kurátor pro děti a mládež pro uživatele klubu Čásek. Nejprve jsme si povídali o důležitých kontaktech – čísla na policii, záchrannou službu a hasiče a důležitosti nezneužívání těchto linek. Čísla jsme znali, pomatujeme si je podle pomůcky – rybníček, pouta a vozík. Dalším tématem byla šikana v partě, ve škole nebo nově se rozšiřující – online. V případě, že se setkáme s šikanou, ať už na vlastní kůži nebo jako pozorovatelé, musíme o situaci informovat někoho dospělého (rodiče, učitele, pracovníka NZDM apod.) a nejen přihlížet.

Pro nás velmi aktuálním tématem byl pohyb ve městě. Téměř denně docházíme do školy nebo ven pěšky či na kole. Cestou si musíme dávat pozor na překážky, značky a hlavně mít oči a uši otevřené. Nebezpečí na nás číhá nejen při přecházení silnice, pozorní musíme být stále. Dále jsme si povídali o povinné výbavě na kolo a jak správně na kole jezdit.

Další na řadě bylo téma vandalství a ničení veřejného majetku. Mnoho z nás tráví svůj volný čas nejen doma nebo v NZDM, ale i na veřejnosti, zejména na náměstí, v parku či autobusovém terminále. Říkali jsme si jak se správně chovat na veřejnosti, že město je pod dohledem kamer, a jaké jsou následky vandalství. Všichni jsme se shodli na tom, jak je důležité udržovat veřejná prostranství v pořádku, aby se zde žilo dobře nám i ostatním.

Besedu jsme zakončili tématem internet a sociální sítě. Téměř všichni z nás mají založený facebookový profil, vkládáme na něj naše fotografie, píšeme různé, mnohdy i intimní informace nebo si dopisujeme s cizími lidmi. Jen málokdo z nás si uvědomuje ale i následky těchto činů. Za sympaticky vypadajícími profily se mohou skrývat úplně jiní nebezpeční lidé, kteří nás mohou nějak využít nebo i prostřednictvím fotek vydírat. Na sociálních sítích je stejně důležité si dávat pozor na vše – jaké fotky vkládám, s kým si píšu nebo koho si přidávám do přátel.

Prohlídka policejního auta

Na závěr jsme si prohlédli výbavu policie – co nosí u sebe a seznámili jsme se i s policejním autem. Beseda se nám moc líbila, bavila nás, popovídali jsme si o aktuálních problémech a jsme zase o něco chyřejší.